Vörös kód: Harmadfokú hőségriadó lépett életbe az egész országban

Budapest, 2026. június – Extrém hőség árasztotta el az országot, emiatt az országos tisztiőorvos a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendelte el. A meteorológiai előrejelzések szerint a napközbeni csúcsértékek tartósan elérhetik vagy meg is haladhatják a 38-40 °C-ot, és az éjszakák sem hoznak majd érdemi felfrissülést.​

A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ez a terhelés már az egészséges szervezetet is rendkívüli módon megviseli, az idősek, a szív- és érrendszeri betegséggel küzdők, valamint a kisgyermekek pedig közvetlen veszélynek vannak kitéve.

Életbe lépett a „vörös kód”

A Belügyminisztérium aktiválta a vörös kódot, ami kötelezővé teszi valamennyi szociális intézmény számára, hogy a kritikus helyzetben befogadják a hajléktalan vagy bajba jutott embereket. Az önkormányzatok országszerte osztanak ivóvizet a forgalmasabb csomópontokon, és folyamatosan üzemelnek a közterületi párakapuk is.​Fontos!

A déli és délutáni órákban (11:00 és 16:00 között) az UV-sugárzás szintje is extrém magas lesz. Ebben az idősávban, ha tehetjük, egyáltalán ne tartózkodjunk a tűző napon!

Hogyan védekezzünk a trópusi hőség ellen?

​A katasztrófavédelem és az egészségügyi dolgozók az alábbi óvintézkedések betartását kérik a lakosságtól:

  • Folyadékpótlás felsőfokon: Tiszta víz, ásványvíz formájában fogyasszunk naponta legalább 3-4 liter folyadékot. Kerüljük a cukros, alkoholos és koffeines italokat, mert ezek fokozzák a kiszáradást.
  • Hűvös otthonok: A nappali órákban tartsuk zárva az ablakokat és a sötétítőket, csak éjszaka vagy hajnalban szellőztessünk.
  • ​A legnagyobb veszély: Soha, semmilyen körülmények között ne hagyjunk gyermekeket vagy háziállatokat a parkoló autókban! Egy zárt jármű utastere percek alatt életveszélyes, akár 50-60 °C-os csapdává válhat.

​Figyeljünk egymásra!

​A hőségriadó ideje alatt a közúti közlekedésben is megnő a balesetveszély, mivel a sofőrök koncentrációja jelentősen csökken, a reakcióidő pedig meghosszabbodik. Vezessünk türelmesebben, és ha környezetünkben bárkinél a hőguta jeleit (szédülés, fejfájás, hányinger, zavartság) észleljük, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!​

A jelenlegi számítások szerint a hőhullám legalább a hét végéig kitart, enyhülést hozó hidegfront egyelőre nem látható a horizonton.

​Vigyázzatok magatokra és egymásra a következő napokban!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük